Skip to content

261 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 1900

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block11510
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,040
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
40%
Improvement Value:$247,500
60%
Total Assessment$413,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,853+3.8%
2024$9,488+3.0%
2023$9,209+2.0%
2022$9,026+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 22577, Page 201Recorded8/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900