Skip to content

489 Mt Hope RdWharton, NJ 07885

Built 2005

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block20104
Lot12.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,220
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
31%
Improvement Value:$363,900
69%
Total Assessment$528,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,638+5.3%
2024$12,007+2.5%
2023$11,712+2.1%
2022$11,475+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 20500, Page 1947

Property Built

Built

Year Built: 2005