Skip to content

487 Mt Hope RdWharton, NJ 07885

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2009

Property Information

Block20104
Lot12.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class16
Description2SBG3
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,007
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,300
38%
Improvement Value:$269,000
62%
Total Assessment$433,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,328+3.8%
2024$9,953+2.8%
2023$9,686+2.1%
2022$9,489+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6390, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1939