Skip to content

38 Circle DrRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block20302
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,758
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,300
48%
Improvement Value:$269,100
52%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,115+2.7%
2024$11,798+8.2%
2023$10,904+1.9%
2022$10,702+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 23863, Page 36Recorded9/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1968