Skip to content

29 Midway CtRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block20302
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,400
48%
Improvement Value:$268,100
52%
Total Assessment$515,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,046+3.0%
2024$11,700+7.9%
2023$10,847+1.9%
2022$10,648+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000
DeedBook 20691, Page 284

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 5000, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1968