Skip to content

6 Hunting Meadow CtRockaway, NJ 07866

Built 1988

Last Sale Price
$524,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block20401
Lot10.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,278
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,400
37%
Improvement Value:$438,200
63%
Total Assessment$692,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,317+4.2%
2024$15,652+2.7%
2023$15,240+1.9%
2022$14,961+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$524,000

From:

To:

Sq Ft3,278DeedBook 22908, Page 808Recorded5/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1988