Skip to content

7 Nancy CtRockaway, NJ 07866

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block20401
Lot12.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,545
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,200
34%
Improvement Value:$509,300
66%
Total Assessment$766,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,402+3.3%
2024$17,820-1.8%
2023$18,146+1.1%
2022$17,952-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000
Sq Ft3,545DeedBook 25007, Page 872Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$719,000
DeedBook 6518, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2005