Skip to content

47 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block20501
Lot22.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,272
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,900
49%
Improvement Value:$352,000
51%
Total Assessment$688,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,020+3.1%
2024$15,531+4.2%
2023$14,908+2.1%
2022$14,603+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 22953, Page 386Recorded7/27/2016

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 6397, Page 84

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 4613, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4002, Page 108