Skip to content

49 Algonquin AveRockaway, NJ 07866

Built 1951

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 28, 2003

Property Information

Block20603
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,924
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
56%
Improvement Value:$185,600
44%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,812+4.2%
2024$9,420+8.6%
2023$8,676+0.2%
2022$8,657+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5792, Page 207

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4869, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1951