Skip to content

15 Miami TrlRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block20701
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage890
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,600
59%
Improvement Value:$166,600
41%
Total Assessment$406,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361+4.7%
2024$8,943+7.0%
2023$8,355+9.0%
2022$7,665+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft890DeedBook 23975, Page 1370Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 22724, Page 339Recorded6/10/2015

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 20509, Page 470

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4845, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1965