Skip to content

99 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 2020

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block20702
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,388
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,600
33%
Improvement Value:$535,600
67%
Total Assessment$803,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,920+3.2%
2024$18,339+2.7%
2023$17,857+2.1%
2022$17,484+220.3%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,388DeedBook 23863, Page 341Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 23706, Page 680Recorded2/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 4823, Page 258