Skip to content

62 Miami TrlRockaway, NJ 07866

Built 1974

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block20802
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,227
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,200
53%
Improvement Value:$224,700
47%
Total Assessment$473,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,976+4.5%
2024$10,504+7.7%
2023$9,749+0.4%
2022$9,713+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft1,227DeedBook 23150, Page 193Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 21797, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1974