Skip to content

168 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 16, 2006

Property Information

Block20901
Lot49
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,236
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,300
64%
Improvement Value:$128,900
36%
Total Assessment$354,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+4.8%
2024$7,759+9.8%
2023$7,067-0.1%
2022$7,074+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6585, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1950