Skip to content

29 Comanche AveRockaway, NJ 07866

Built 1961

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block21002
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,050
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,700
62%
Improvement Value:$139,300
38%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,469+4.9%
2024$8,077+10.0%
2023$7,342-0.1%
2022$7,350+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,050DeedBook 24508, Page 1315Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 22559, Page 649Recorded7/14/2014

Property Sale

Sale
$151,400
DeedBook 4887, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1961