Skip to content

40 Cherokee AveRockaway, NJ 07866

Built 1949

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 29, 2019

Property Information

Block21002
Lot58
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage968
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,100
65%
Improvement Value:$128,300
35%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,354+4.8%
2024$7,969+10.0%
2023$7,243-0.2%
2022$7,256+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 23491, Page 130Recorded2/11/2019

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 23006, Page 162Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4850, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1949