Skip to content

14 Cherokee AveRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block21002
Lot70
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,956
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
50%
Improvement Value:$235,000
50%
Total Assessment$467,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,853+4.5%
2024$10,386+22.3%
2023$8,494+0.2%
2022$8,478+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,956DeedBook 24572, Page 1630Recorded3/3/2023

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 22965, Page 837Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4705, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1969