Skip to content

12 Cherokee AveRockaway, NJ 07866

Built 1951

Last Sale Price
$423,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block21002
Lot71
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,294
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,900
62%
Improvement Value:$143,200
38%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,636+10.0%
2024$7,848+10.2%
2023$7,121-0.2%
2022$7,134+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$423,000
Sq Ft1,294DeedBook 24606, Page 1495Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$247,200
DeedBook 21136, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1951