Skip to content

312 Beach StRockaway, NJ 07866

Built 2006

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 19, 2011

Property Information

Block21004
Lot5.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,188
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,400
40%
Improvement Value:$342,900
60%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,399+2.7%
2024$13,049+3.4%
2023$12,615+0.1%
2022$12,600+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 21880, Page 1839

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 20959, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 2006