Skip to content

132 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1959

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block21101
Lot27.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,161
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,400
65%
Improvement Value:$128,400
35%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+4.8%
2024$8,040+9.9%
2023$7,314-0.1%
2022$7,324+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 21282, Page 1612

Property Built

Built

Year Built: 1959