Skip to content

130 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 2010

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Nov 5, 2010

Property Information

Block21101
Lot27.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,766
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
38%
Improvement Value:$391,200
62%
Total Assessment$631,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,917+3.4%
2024$14,429+4.3%
2023$13,830-4.1%
2022$14,415+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 21670, Page 1680

Property Built

Built

Year Built: 2010