Skip to content

3 Sherbrook DrRockaway, NJ 07866

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block21403
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,965
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
55%
Improvement Value:$190,200
45%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,674+4.6%
2024$9,244+8.8%
2023$8,500+0.2%
2022$8,483+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,965DeedBook 23239, Page 1371Recorded11/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1976