Skip to content

30 Pawnee AveRockaway, NJ 07866

Built 1999

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block21501
Lot26.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class29
Description3SF 1BIG
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,460
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
33%
Improvement Value:$197,600
67%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661+1.7%
2024$6,552+0.0%
2023$6,550+1.5%
2022$6,452+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,460DeedBook 24292, Page 1096Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 20716, Page 213

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6206, Page 19

Property Sale

Sale
$154,420
DeedBook 5067, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1999