Skip to content

73 Pawnee AveRockaway, NJ 07866

Built 2016

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block21502
Lot1.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class---
Description2SFG1
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage1,515
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,800
47%
Improvement Value:$241,200
53%
Total Assessment$452,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569+3.9%
2024$10,176+6.5%
2023$9,558-0.0%
2022$9,563+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,515DeedBook 24810, Page 1838Recorded9/24/2024

Property Sale

Sale
$369,500

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 23353, Page 1096Recorded5/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 2016