Skip to content

4 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block21504
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,656
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
44%
Improvement Value:$302,800
56%
Total Assessment$540,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,623+4.3%
2024$12,102+18.7%
2023$10,194+0.5%
2022$10,142+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,656DeedBook 24165, Page 556Recorded7/1/2021

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5711, Page 58

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5217, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1987