Skip to content

23 Oswego AveRockaway, NJ 07866

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block21603
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage987
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,500
60%
Improvement Value:$153,700
40%
Total Assessment$384,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,836+4.8%
2024$8,434+9.6%
2023$7,694+0.0%
2022$7,693+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft987DeedBook 23351, Page 568Recorded5/25/2018

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5778, Page 175

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4395, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1940