Skip to content

30 Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block21604
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,124
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
51%
Improvement Value:$215,600
49%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,141+4.5%
2024$9,706+8.0%
2023$8,985+0.4%
2022$8,949+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965