Skip to content

62 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block21604
Lot53
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,600
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,600
56%
Improvement Value:$173,900
44%
Total Assessment$398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,202+4.6%
2024$8,798+8.7%
2023$8,094+0.2%
2022$8,077+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 22175, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1953