Skip to content

10 Wenonah AveRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block21701
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,413
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,500
40%
Improvement Value:$341,500
60%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,335+4.2%
2024$12,792+6.6%
2023$11,996+0.8%
2022$11,901+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,413DeedBook 22923, Page 1533Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,413DeedBook 22581, Page 1700Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,413DeedBook 22491, Page 1627Recorded2/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965