Skip to content

37 Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block21701
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,078
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,300
53%
Improvement Value:$196,000
47%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,589+4.6%
2024$9,166+8.4%
2023$8,452+0.3%
2022$8,426+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 23394, Page 99Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 23314, Page 730Recorded3/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962