Skip to content

48 Mohawk AveRockaway, NJ 07866

Built 1949

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jul 24, 1998

Property Information

Block21702
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,505
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
57%
Improvement Value:$180,700
43%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,589+4.6%
2024$9,166+8.8%
2023$8,423+0.1%
2022$8,412+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4813, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1949