Skip to content

45 Seneca AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 23, 2015

Property Information

Block21704
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,008
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
63%
Improvement Value:$139,500
37%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+4.8%
2024$8,263+9.7%
2023$7,535-0.1%
2022$7,540+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 22706, Page 1083Recorded5/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962