Skip to content

53 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 20, 2026

Property Information

Block21706
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage984
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,300
66%
Improvement Value:$112,500
34%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,566+5.0%
2024$7,206+15.0%
2023$6,266-0.3%
2022$6,284+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft984DeedBook 25075, Page 1373Recorded3/18/2026

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft984DeedBook 24416, Page 232Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4318, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1950