Skip to content

45 Barry DrRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 28, 2003

Property Information

Block21801
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,200
56%
Improvement Value:$187,700
44%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,118+4.3%
2024$9,701+5.4%
2023$9,206+4.2%
2022$8,836+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5880, Page 193

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4977, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1965