Skip to content

12 Ute PlRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block21801
Lot55
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,338
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
59%
Improvement Value:$158,000
41%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,884+4.7%
2024$8,486+9.0%
2023$7,787+0.1%
2022$7,782+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 5910, Page 267

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 4458, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1955