Skip to content

30 Oneida AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 22, 1998

Property Information

Block21801
Lot61
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SFG3
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,794
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
49%
Improvement Value:$233,100
51%
Total Assessment$460,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+4.4%
2024$10,241+7.6%
2023$9,519+0.5%
2022$9,472+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4802, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1962