Skip to content

22 Oneida AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block21801
Lot65
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,675
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,200
45%
Improvement Value:$280,100
55%
Total Assessment$509,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,866+24.7%
2024$9,512+7.2%
2023$8,872+0.3%
2022$8,844+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,675DeedBook 24594, Page 590Recorded5/2/2023

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 22012, Page 1601

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5797, Page 39

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 4900, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1954