Skip to content

18 Oneida AveRockaway, NJ 07866

Built 1949

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 10, 2007

Property Information

Block21801
Lot67
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,513
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
58%
Improvement Value:$167,200
42%
Total Assessment$398,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,097+4.7%
2024$8,685+9.3%
2023$7,946+0.1%
2022$7,938+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 20982, Page 185

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5893, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1949