Skip to content

15 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Vacant Land

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Dec 22, 2011

Property Information

Block22102
Lot5.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI
Sq Footage---
Acreage4.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,434,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,434,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,778-2.3%
2024$37,639-7.5%
2023$40,708-6.3%
2022$43,467-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,160,000
DeedBook 21942, Page 11

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 6525, Page 226

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 6252, Page 128