Skip to content

20 Cody CtRockaway, NJ 07866

Built 2005

Last Sale Price
$569,900
Last Sale Date
Nov 16, 2005

Property Information

Block22202
Lot10.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-P
Sq Footage2,976
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,400
30%
Improvement Value:$499,800
70%
Total Assessment$713,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,987+3.0%
2024$16,487+0.7%
2023$16,370+2.0%
2022$16,052-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$569,900
DeedBook 6498, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 2005