Skip to content

39 Maple TerHibernia, NJ 07842

Built 1940

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 22, 2002

Property Information

Block22311
Lot11.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,354
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,100
54%
Improvement Value:$154,700
46%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+4.1%
2024$7,610+3.6%
2023$7,348+2.0%
2022$7,205+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5560, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1940