Skip to content

41 Maple TerRockaway, NJ 07866

Built 1930

Last Sale Price
$223,822
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block22311
Lot11.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,142
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
52%
Improvement Value:$171,800
48%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,441+3.9%
2024$8,121+3.8%
2023$7,822+1.9%
2022$7,679-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$223,822
Sq Ft1,142DeedBook 24530, Page 1189Recorded11/21/2022

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,142DeedBook 23600, Page 1109Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5529, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1930