Skip to content

1602 Parkview LnRockaway, NJ 07866

Built 2017

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block22401.16
Lot1

ZoningPED
Sq Footage2,125
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
40%
Improvement Value:$346,800
60%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,335+3.9%
2024$12,831+1.8%
2023$12,604-2.1%
2022$12,878+71.7%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft2,125DeedBook 24425, Page 1726Recorded6/9/2022

Property Sale

Sale
$457,500

From:

To:

DeedBook 23557, Page 1422Recorded6/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 2017