Skip to content

500 Commons WayRockaway, NJ 07866

Vacant Land

Last Sale Price
$24,620,000
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block22401
Lot3.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningPED
Sq Footage---
Acreage16.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,700,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,588-2.3%
2024$44,608-7.5%
2023$48,246-0.1%
2022$48,297-14.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$24,620,000

From:

To:

DeedBook 23066, Page 897Recorded1/20/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$21,000,000

From:

To:

DeedBook 22646, Page 882Recorded1/7/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 4852, Page 70