Skip to content

200 Commons WayRockaway, NJ 07866

Last Sale Date
Dec 7, 1998

Property Information

Block22402
Lot3.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage16,606
Acreage21.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$812,600
21%
Improvement Value:$3,083,100
79%
Total Assessment$3,895,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$96,665+13.0%
2024$85,550+6.7%
2023$80,148-1.5%
2022$81,346+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4841, Page 216

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4841, Page 216