Skip to content

91 Meriden RdRockaway, NJ 07866

Built 2001

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Feb 16, 2001

Property Information

Block30001
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-88
Sq Footage414
Acreage2.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,500
63%
Improvement Value:$147,500
37%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,515+5.1%
2024$9,053+6.0%
2023$8,542+70.2%
2022$5,020+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5332, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 2001