Skip to content

7 Country Side DrRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 1, 2006

Property Information

Block30101
Lot11.14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page301

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,698
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
34%
Improvement Value:$439,000
66%
Total Assessment$665,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,687+3.6%
2024$15,148+0.4%
2023$15,081-0.5%
2022$15,157+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 20615, Page 1023

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 4346, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1995