Skip to content

30 Rolling Ridge DrRockaway, NJ 07866

Built 2001

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Jun 19, 2001

Property Information

Block30101
Lot11.21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page301

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,544
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,600
32%
Improvement Value:$465,100
68%
Total Assessment$688,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,107+3.5%
2024$15,568+0.5%
2023$15,495-0.4%
2022$15,563+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5409, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5258, Page 278