Skip to content

16 Rolling Ridge DrRockaway, NJ 07866

Built 1999

Last Sale Price
$501,400
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block30101
Lot11.28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page301

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage4,395
Acreage1.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,300
25%
Improvement Value:$691,300
75%
Total Assessment$920,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,697+3.5%
2024$20,961+0.7%
2023$20,817-5.1%
2022$21,924+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$501,400
DeedBook 5137, Page 117

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 4942, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1999