Skip to content

9 Rolling Ridge DrRockaway, NJ 07866

Built 1999

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block30103
Lot11.30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page301

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,894
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,300
29%
Improvement Value:$554,100
71%
Total Assessment$780,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,320+3.5%
2024$17,702+0.6%
2023$17,601-0.7%
2022$17,716+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft3,894DeedBook 22954, Page 1062Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 4942, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1999