Skip to content

12 Valhalla WayRockaway, NJ 07866

Built 2001

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block30201
Lot10.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,185
Acreage3.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
34%
Improvement Value:$479,000
66%
Total Assessment$721,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,892+4.5%
2024$16,172+2.3%
2023$15,802+1.0%
2022$15,643-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft3,185DeedBook 23575, Page 1030Recorded7/19/2019

Property Sale

Sale
$457,400
DeedBook 5336, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 2001